PŁONIAWY-BRAMURA
Kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa.
Parafia erygowana (utworzona) w 1377r. Obecny kościół wzniesiony w 1828 roku wg projektu Piotra Aignera lub Hilarego Szpilowskiego. Rozbudowany 1876 roku (budowa zakrystii i skarbczyka). Murowany, klasycystyczny, jednonawowy kościół z węższym prostokątnym prezbiterium. Nakryty jest stropem płaskim. Elewacja frontowa - zachodnia z nieznacznym ryzalitem (wysunięta część fasady budynku tworząca z nim całość od fundamentów, usytuowana pośrodku lub w narożach elewacji) zwieńczona jest trójkątnym szczytem. Otwór wejściowy ujęty w dwie kolumny. Ściany elewacji bocznych obiega gzyms podtrzymujący klasycy styczne belkowanie. Kościół nakryty dachem dwuspadowym blaszanym.
Dzwonnica
Murowana z ok. 1828 roku, wzniesiona na planie kwadratu. Nakryta dachem czterospadowym.
Kapliczka
Murowana w 1846 roku.
SUCHE
Dwór
Zbudowany w I pół. XIX w. dla Krasińskich. Własność Zygmunta Olszewskiego. Przebudowany 1926 roku. W czasie okupacji 1939 - 1944 przebudowany gruntownie przez Niemców. W tym czasie służył jako domek myśliwski Ericha Kocha (od 1941 szef Zarządu Cywilnego Okręgu Białystok i komisarz Rzeszy dla Ukrainy). Drewniany, otynkowany, parterowy o układzie wnętrz całkowicie przekształconych. Dach czterospadowy kryty blachą.
JACIAŻEK
Klasztor
W roku 1928 bezdzietni: Zofia i Stanisław Domaraccy z Jaciążka, całą swoją posiadłość, do której doszli ciężką pracą darowuj ą Zgromadzeniu Salezjańskiemu, które w pierwszym rzędzie poświęca się wychowaniu młodzieży. Sam darczyńca zabiera się do budowy zakładu. W 1932 roku odbyła się uroczysta inauguracja. Zakład w tym czasie posiadał światło elektryczne, centralne ogrzewanie, kanalizację, wodociąg. Kształcono tu kandydatów do kapłaństwa. Obok seminarium otwarto oddział rzemieślniczo-kowalsko-ślusarski i oddział ogrodniczy.
Dwór
Dom mieszkalny Nr 4. Przebudowany w XIX wieku.
MŁODZIANOWO
Park
Po parku rodziny Młynarskich pozostały tylko pojedynczo rosnące duże drzewa i chaszcze. Założony w I poł. XIX wieku, z okazami starodrzewu (dęby, lipy,jesiony) oraz śladami lokalizacji dworu rozebranego po 1945 roku.
PODOŚ STARY
Kaplica filialna pw. św. Krzyża.
Wzniesiona w 1853 roku w stylu klasycystycznym posiada elementy neogotyckie. Pobudowana z cegły, otynkowana. Fasada posiada trójkątny szczyt. Przy wejściu dwie półkolumny toskańskie (Toskania, prowincja we Włoszech. Italska odmiana porządku doryckiego, dla której charakterystyczna jest kolumna z bazą i gładkim trzonem). Dach dwuspadowy pokryty blachą z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę.
WĘGRZYNOWO
Kościół parafialny pw. św. Ducha
Parafia erygowana w 1398 roku. Obecny, istniejący kościół wystawiono w 1694 roku. Przerabiany w XVIII i XIX w. Drewniany, konstrukcji zrębowej, zewnątrz szalowany. Trójnawowy. Dach dwuspadowy kryty blachą. Na kalenicy (górna krawędź dachu) wieżyczka na sygnaturkę.
Dzwonnica
Drewniana z XVII w.
Dwór
Wybudowany w II poł. XIX wieku. Murowany z cegły. Otynkowany. Budynek parterowy z drewnianym gankiem. Dach dwuspadowy. Pokryty papą, podpiwniczony. Z dworkiem związana jest postać Marii Skłodowskiej, która pracowała w tym majątku jako guwernantka (nauczycielka).
KRASINIEC
Cukrownia „Krasiniec"
Jedną z najstarszych cukrowni na ziemiach Mazowsza Północnego była cukrownia „Krasiniec". Została ona założona w latach 1866-1867 przez hrabiego Ludwika Krasińskiego, który w dużym stopniu przyczynił się do rozwoju życia gospodarczego ziem Królestwa Polskiego. Od jego nazwiska pochodzi nazwa cukrowni „Krasiniec".
Cukrownia została założona na terenie dawnej wsi Szczuki. Z przekazów źródłowych wynika, że wieś Szczuki już w XIV wieku była własnością rodziny Krasińskich. Jednym z gniazd rodowych Krasińskich było Krasne, od którego Szczuki były oddalone o 3 km.
Finansiści i przemysłowcy związania z hrabią Ludwikiem Krasińskim doszli do wniosku, że największe zyski przyniesie cukrownia, założona przez spółkę udziałową. W skład spółki wchodzili: Właściciel dóbr Krasne, Maurycy Wortmann, Józef Rawicz - bankier, Marceli Jackowski- właściciel dóbr Glinojeck oraz ludzie z Warszawy.